Aktualności

Profilaktyka w szkołach katolickich

2022-06-03


Dokument „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej” jest praktycznym narzędziem, które ma pomóc wdrażać i stosować standardy ochrony dzieci i młodzieży w placówkach szkolnych.

W ramach projektu realizowanego przez Centrum Ochrony Dziecka i Radę Szkół Katolickich, a finansowanego ze środków Fundacji Świętego Józefa KEP powstała publikacja „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów w szkole katolickiej”. Trafił on właśnie na ręce dyrektorów szkół katolickich. Na pomoc FSJ mogą też liczyć poszczególne szkoły, które sięgną po wsparcie finansowe na działania prewencyjne.

„Budowanie bezpiecznego środowiska dla dzieci i młodzieży jest naszym wspólnym zadaniem w Kościele, które wymaga dzisiaj stosowania profesjonalnych metod działania” – napisali w liście skierowanym do dyrektorów szkół katolickich delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak oraz asystent Rady Szkół Katolickich bp Marek Mendyk.

Wraz z listem biskupów i dokumentem o prewencji do szkół trafiła także książka pt. „Ja ci wierzę”, będąca zapisem rozmowy z panią Ewą Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, nt. zapobiegania przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży oraz adekwatnej reakcji na przypadki wykorzystywania osób małoletnich. Zakup książki również sfinansowała Fundacja Świętego Józefa, która objęła publikację patronatem.

W Polsce działają 488 szkoły katolickie, wszystkie zrzeszone są w Radzie Szkół Katolickich.

„Budowanie systemu prewencji wykorzystania seksualnego w szkołach katolickich”,