Publikacja „Celibat. Ujęcie interdyscyplinarne”, która powstała dzięki grantowi Fundacji Świętego Józefa KEP, właśnie trafiła na rynek i do wszystkich seminariów w Polsce. To pierwsza tego typu monografia o celibacie, stworzona przez osoby różnych proweniencji naukowych. Wśród autorów znaleźli się kard. Grzegorz Ryś – historyk; Ewa Kusz i Ewa Kosińska – psycholodzy, psychoterapeuci; Bogusław Kastelik i Szczepan Szpoton (redakcja naukowa) – formatorzy seminarium duchownych, teolodzy.
Książka pokazuje, jak dziś rozumieć celibat, jak w nim dorastać (dojrzałość ludzka), jak zadbać o zdrowie psychoseksualne, kogo nie przyjmować do seminarium, jak rozwiązywać sytuacje wątpliwe kandydatów do kapłaństwa nieposiadających odpowiedniej dojrzałości psychoseksualnej. Podejmuje więc szeroki wachlarz tematów z zakresu zapobiegania nadużyciom ze strony przyszłych duszpasterzy, poprzez odpowiednią formację seminaryjną.
Zamieszczone w książce artykuły pozwalają także formatorom seminarium nabyć konkretne kompetencje dotyczące zasad, procedur i dobrych praktyk interwencyjnych i pomocowych, stosowanych wobec osób dotkniętych przemocą seksualną. Zapoznają także z zasadami dotyczącymi nadużyć seksualnych, władzy i sumienia.
Publikacja – wydana nakładem wydawnictwa UNUM – dotarła do wszystkich formatorów seminaryjnych w Polsce (72 seminaria diecezjalne, między diecezjalne, zakonne i misyjne). Otrzymała ją każda osoba pracująca w seminarium.
Wnioskodawcą projektu było Zgromadzenie Księży Misjonarzy.