Aktualności

„Dorośli mogą już mieć dość wykładów, a są otwarci na rozmowy”. Prezentacja „Odbudujmy DOM”

2024-03-19


„Odbudujmy dom. Rozmowy o zdrowym duszpasterstwie” to wspólny projekt redakcji dominikanie.pl i Fundacji Świętego Józefa KEP. 26 rozmów ze specjalistami na temat tworzenia zdrowego duszpasterstwa. Podczas konferencji prasowej 19 marca w uroczystość św. Józefa odbyła się jego prezentacja.


Ku zdrowym wspólnotom

Projekt skierowany jest zwłaszcza do młodych dorosłych, którzy angażują się w duszpasterstwa i są w regularnym kontakcie z duchownymi, zakonnikami oraz świeckimi liderami. Jego celem jest przekazanie odpowiednich narzędzi do weryfikacji działań liderów i duszpasterzy oraz przekazanie pozytywnego wzorca do pracy dla zajmujących się prowadzeniem różnych grup i wspólnot.

Rozmowy o zdrowym kontakcie duszpasterskim wziął się z… kontaktu duszpasterskiego. Jesteśmy znani z tworzenia duszpasterstw. Mamy też, niestety, trudne doświadczenia związane z duszpasterstwami. Dlatego chcemy zająć się tym tematem, po to, by zapobiegać i leczyć – powiedział o. Radosław Więcławek OP, redaktor naczelny domikanie.pl.

Nazwa projektu

Nazwa projektu „Odbudujmy DOM” nawiązuje do Księgi Aggeusza, gdzie czytamy:

„Tak mówi Pan Zastępów: Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci – mówi Pan. Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Wyglądaliście wiele, a oto macie mało, a kiedy [i to niewiele] znieśliście do domu, Ja to rozproszyłem. Dlaczego tak się dzieje? – wyrocznia Pana Zastępów: Z powodu mego domu, który leży w gruzach, podczas gdy każdy z was pilnie się troszczy o swój własny dom (Ag 1, 7-9).

Każdy z odcinków projektu rozpoczyna się od wypowiedzi osoby skrzywdzonej, która doświadczyła wykorzystania i naruszenia swoich granic. Te zniszczenia i rany wymagają nieraz długotrwałego odbudowania i leczenia. Podcast, przygotowany przez redakcję domikanie.pl i Fundację Świętego Józefa jest realną odpowiedzią na doświadczenia osób skrzywdzonych,

Osoba, która przychodzi do duszpasterstwa, może przychodzić ze swoimi deficytami i potrzebami. To są normalne potrzeby, które każdy chce realizować. Ale to także przestrzenie, w których może dojść do naruszenia granic. W relacji duszpasterskiej ważny jest przestrzeń do rozmowy o emocjach. Bo to one mówią nam, że nasze granice są przekraczane – stwierdza Maria Bremer, psychoterapeutka współpracująca z Pracowni Dialogu

26 odcinków

Tematyka 26 odcinków podcastu została skonsultowana tak z osobami skrzywdzonymi, jaki ze specjalistami, którzy zajmują się tematyka przemocy w Kościele: psychologami, teologami, dziennikarzami i prawnikami.

Przyjęliśmy formę rozmów. Bo młodzi dorośli mogą już mieć dość wykładów, a są otwarci na rozmowy. Niektóre tematy są trudne, ale nie można się ich bać i nie można ich przemilczeć. Nasi odbiorcy zasługują na szczere rozmowy – mówi ks. Piotr Studnicki, pełnomocnik zarządu Fundacji Świętego Józefa.

Prowadzący podcast

Rozmowy prowadzą: 

Olga Bieniek (35 l.), absolwentka pedagogiki społeczno-opiekuńczej i psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini duszpasterstwa postakademickiego w Krakowie.

Radosław Więcławek OP (34 l.), dominikanin i redaktor naczelny dominikanie.pl.

Duszpasterstwo niesie ze sobą wartość. U podstaw naszej wiary leży relacja. Odnosimy się do Boga, który jest relacją. Bez nich nie jesteśmy w stanie osiągnąć celu. Jesteśmy jednak świadomi, że krzywda może dotknąć każdego i każdej z nas. Dlatego w trakcie naszych rozmów chcemy mówić, na co uważać. Warto czerpać z duszpasterstwa, ale trzeba też wziąć odpowiedzialność za siebie i innych, by rozwijać te relacje – stwierdziła Olga Bieniek, członkini duszpasterstwa postakademickiego i jedna z prowadzących podcasty.

Pierwszy odcinek 26 marca 2024

Pierwszy odcinek podcastu „Odbudujmy DOM” ukaże się 26 marca 2024 na stronie https://odbudujmydom.com/ oraz na kanale: https://www.youtube.com/@72dominikaniepl 

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten projekt powstał. Chcę podziękować Osobom Skrzywdzonym, to one stoją u początku tego projektu, także dzięki temu, że konsultowaliśmy ten projekt z nimi i podzieliło się swoim świadectwem. Dziękuję 26 specjalistom za przyjęcie zaproszenia i podzielenie się swoim doświadczeniem, Dziękujemy naszym patronom medialnym, którymi są: Gość Niedzielny, Więź, Przewodnik Katolicki, Deon, Stacja7, Wydawnictwo W Drodze, Misyjne.pl – powiedział ks. Piotr Studnicki.