Aktualności

Episkopat rozpocznie prace nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów

2023-03-14


Biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań związanych z wykorzystaniem seksualnym małoletnich przez niektórych duchownych w Polsce – poinformował abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na konferencji po 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

– Mamy ogromną nadzieję, że taki zespół i jego prace będą nade wszystko realną pomocą dla skrzywdzonych, którym należy się w procesie ich uzdrawiania prawda i pomoc – podkreślił. Dodał też, że pokrzywdzeni są w centrum działań Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, powołanej przez biskupów w 2019 roku.

– Zadaniem zespołu specjalistów, który zamierza powołać Episkopat, będzie rzetelne zbadanie dokumentów zawartych zarówno w archiwach państwowych, jak i kościelnych tak, aby treści w nich zawarte ukazać w całości, z uwzględnieniem praw i stanu wiedzy, a także kontekstu społeczno-kulturowego – podkreślił abp Polak. Dodał też, że w głosowaniu nad rozpoczęciem tych prac “wszyscy biskupi byli za, nikt nie był przeciw”.