Aktualności

Fundacja Świętego Józefa i Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ze szkoleniem dla delegatów z Ukrainy

2023-03-15


O praktycznych doświadczeniach związanych z działaniem polskiego systemu ochrony i prewencji, ale też o mechanizmach opieki i troski o osoby skrzywdzone mówili uczestnicy szkolenia dla delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży z ukraińskich diecezji. W corocznym spotkaniu wzięli udział Marta Titaniec, szefowa Fundacji Świętego Józefa KEP i ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W szkoleniu (w formule online) uczestniczyli delegaci z diecezji odesko-symferopolskiej, mukaczewskiej i kamieniecko-podolskiej.

O tym, jak wygląda system reagowania, ochrony, pomocy i prewencji w Polsce opowiadał uczestnikom ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W swoim wystąpieniu omówił krótko rolę poszczególnych elementów polskiego systemu, podzielił się też praktyczną wiedza z zakresu kontaktu z osobami skrzywdzonymi.

– Niesłychanie ważną umiejętnością jest zdolność odpowiedniego wyjścia w kierunku osób skrzywdzonych, podkreślenie, że to one są dla nas najważniejsze, umiejętne pokazanie szerokich możliwości wsparcia, na jakie może liczyć osoba doświadczona krzywdą wykorzystania seksualnego. To bardzo ważne kompetencje, ważny kierunek działania wszystkich osób działających na rzecz skrzywdzonych – podkreślił ks. Studnicki. Zaznaczył, że niezbędna jest tutaj odpowiednia komunikacja, ale też szczera informacja w środowisku, w którym funkcjonuje delegat.

O roli Fundacji Świętego Józefa KEP, skali i systemie pomocy mówiła z kolei Marta Titaniec. – Współpraca z naszymi partnerami w Ukrainie to jedna z ważnych działalności Fundacji Świętego Józefa. Chcemy na bieżąco wymieniać się doświadczeniami, być w kontakcie. Na co dzień współpracujemy zarówno z Centrum Godności Dziecka przy Katolickim Uniwersytecie we Lwowie, jak też z przedstawicielami ukraińskich struktur ochrony i prewencji. Szkolenie to kolejny ważny element tej współpracy – zaznaczyła prezeska Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Jako przykład wspólnych działań wskazała m.in. współpracę z Centrum Godności Dziecka przy projekcie tłumaczenia na język ukraiński publikacji „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego. Poradnik”.

– Spotkanie miało na celu integrację środowiska delegatów, uwrażliwienie ich na bardzo ważny aspekt opieki i troski o skrzywdzonych. Właśnie ta wiedza, jak troszczyć się o pokrzywdzonych i jak może to robić delegat, jest tą sferą codziennej posługi, która dzięki szkoleniu powinna się wzmocnić – ocenił ks. Michał Wocial, organizator szkolenia, salezjanin, od lat posługujący na misji w Ukrainie, aktualnie w Odessie.

Środowe szkolenie było pierwszym z cyklu tego typu spotkań. W porozumieniu z partnerami z Ukrainy planowane są kolejne.