Aktualności

Fundacja Świętego Józefa z wizytą w diecezjach. „Do końca roku planujemy odwiedzić każdą z nich”

2023-03-10


Opole, Wrocław, Kalisz, Włocławek – to pierwsze cztery diecezje, które odwiedzili członkowie zarządu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W kalendarzu zaplanowane są już kolejne spotkania. – Tak jak w pierwszej kadencji, tak teraz, na początku drugiej, chcemy spotkać się z przedstawicielami każdej diecezji, żeby poznać potrzeby lokalnych wspólnot i móc lepiej na nie odpowiedzieć poprzez codzienne działania fundacji – podkreśla Marta Titaniec, prezeska zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP.

Spotkania z przedstawicielami diecezji, w tym z biskupami, ale też z diecezjalnymi delegatami ds. ochrony dzieci i młodzieży, duszpasterzami osób pokrzywdzonych, kuratorami, koordynatorami fundacji oraz z osobami odpowiedzialnymi za prewencję to także dobra okazja do wzmocnienia relacji między fundacją i lokalnymi strukturami ochrony małoletnich w Kościele.

– Choć na co dzień staramy się być w stałym kontakcie ze wszystkimi diecezjami, nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania i szczerej rozmowy. Dobra współpraca między fundacją i władzami diecezji oraz liderami lokalnych wspólnot jest niezbędna, żebyśmy mogli jako Kościół zmierzyć się z wyzwaniem krzywdy wykorzystania seksualnego i efektywnie odpowiadać na potrzeby osób skrzywdzonych – dodaje ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP.

Wśród tematów spotkań pojawią się kwestie dotyczące wspólnych projektów, m.in. diecezjalnych punktów konsultacyjnych i grup wsparcia, profesjonalizacji osób pracujących z pokrzywdzonymi i bezpośredniego wsparcia osób skrzywdzonych.

Chcemy też dowiedzieć się, jakie są oczekiwania wobec działań fundacji w nowej kadencji zarządu, spostrzeżenia na temat koniecznych zmian w systemie pomocy, ochrony i prewencji oraz jakiego wsparcia od fundacji oczekuje zarówno diecezja, jak i osoby na co dzień zaangażowane w działanie kościelnego systemu ochrony i pomocy – podkreśla Marta Titaniec. Do końca roku planujemy odwiedzić wszystkie diecezje. Liczymy na rzeczowe spotkania i rozmowy. Cel jest jeden: coraz efektywniejsza pomoc osobom skrzywdzonym, bo to one są dla fundacji najważniejsze – dodaje.

Informacje o spotkaniach w kolejnych diecezjach będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej fundacji – www.fsj.org.pl – oraz w mediach społecznościowych.