Aktualności

Konferencja „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce”

2023-02-15


Fundacja Świętego Józefa KEP wraz z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży i Katolicką Agencją Informacyjną zapraszają na konferencję „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce – rozwój i perspektywy”. Podczas wydarzenia mowa będzie m.in. o tegorocznym Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego; działaniach Fundacji Świętego Józefa KEP czy systemie prewencji. Gościem konferencji będzie Ivanka Rudakevych z Centrum Godności Dziecka we Lwowie. Spotkanie odbędzie się 20 lutego (poniedziałek) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Coroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego, obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, to okazja zarówno do szczerej modlitwy za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym, jak i ukazywania konkretnej pomocy, na jaką w ramach wspólnoty Kościoła mogą liczyć osoby skrzywdzone oraz ich bliscy. W tym roku dzień ten – ustanowiony przez Episkopat Polski w odpowiedzi na apel papieża Franciszka – przypada 24 lutego.

Kampania promująca Dzień modlitwy i pokuty 2023 odbywa się pod hasłem #RazemByPomagać. Chcemy, aby ten czas stał się okazją do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy w Kościele osobom skrzywdzonym.

Jak działa i jak się zmienia system chroniący dzieci i młodzież w Kościele? Na jaką bezpośrednią i pośrednią pomoc mogą liczyć osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym? Jakie nowe wyzwania i kierunki działania warto podjąć, aby pomoc i prewencja odpowiadały maksymalnie szeroko na wyzwania współczesności? – m.in. na te pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji zatytułowanej „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce – rozwój i perspektywy”. Odbędzie się ona 20 lutego (poniedziałek) o godz. 15.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, sala nr 16).

W wydarzeniu udział wezmą: Ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży; Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP; Ks. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Ivanka Rudakevych z Centrum Godności Dziecka we Lwowie (udział on-line). Prowadzenie: Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale Katolickiej Agencji Informacyjnej na YouTube: