Aktualności

Konferencja w Wilnie otwiera dialog o nadużyciach seksualnych w Kościele

2024-02-13


9 lutego w Wilnie odbyła się konferencja pod hasłem „Moc nadużycia w Kościele. Rozpoznać, ochronić, uleczyć”, zorganizowana przez Litewską Katolicką Akademię Nauk oraz Bibliotekę Narodową. Spotkanie poświęcone było problematyce nadużyć seksualnych w Kościele, tematowi, który w ostatnim czasie wywołał wiele kontrowersji i dyskusji w całym tamtejszym kraju.


Pierwsza publiczna dyskusja na Litwie

Konferencja stała się platformą dla pierwszej publicznej dyskusji na temat seksualnej przemocy w Kościele na Litwie. „To będzie pierwsza publiczna dyskusja na ten temat w Litwie, której celem jest zorientowanie się w sytuacji i zrozumienie, w jakich kierunkach musimy działać, jakie rzeczy są istotne” – podkreślił Liudas Jovaisa, jeden z organizatorów konferencji. Spotkanie zgromadziło ekspertów, katolików świeckich, przedstawicieli wspólnot religijnych oraz delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Litwy, którym jest biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej.

W ramach konferencji Marta Titaniec – prezeska Fundacji Świętego Józefa – przedstawiła doświadczenia i wyzwania związane z ochroną małoletnich i bezbronnych w Polsce, wskazując na konieczność odpowiedzi Kościoła rzymskokatolickiego, zarówno hierarchicznego, jak i wspólnoty ludzi świeckich, na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Konferencja „Moc nadużycia w Kościele. Rozpoznać, ochronić, uleczyć” otwiera ważny rozdział w dialogu na temat nadużyć w Kościele, stanowiąc krok w kierunku zrozumienia i znalezienia skutecznych rozwiązań problemu przemocy seksualnej.