Doskonalenie kompetencji osób pracujących w kościelnym systemie ochrony małoletnich i bezbronnych to jedno z zadań, którym zajmuje się Fundacja Świętego Józefa KEP. Współorganizujemy i finansujemy cykliczne szkolenia, stypendia i warsztaty. Jedno z takich szkoleń – tym razem dla diecezjalnych i zakonnych kuratorów – odbyło się w dniach 17-18 maja w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Lublińcu-Kokotku. W ramach jednego z paneli z kursantami spotkał się ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa.
W ogólnopolskich strukturach kościelnego systemu ochrony w całej Polsce działa 93 kuratorów duchownych oskarżonych i skazanych (53 w diecezjach, 40 w zakonach męskich). Do zadań kuratora należy, w porozumieniu z przełożonym i w oparciu o profesjonalne kryteria, ustalenie kodeksu zachowań w konkretnych sytuacjach, czyli tzw. “planu bezpieczeństwa” (safety plan), którego dotrzymanie kurator kontroluje. Jego zadaniem jest także towarzyszenie duchownemu, który został oskarżony o wykorzystanie seksualne lub skazany za to przestępstwo.
Dwudniowe szkolenie otworzyli słowem wstępnym prymas Polski abp Wojciech Polak, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz o. Adam Żak z Centrum Ochrony Dziecka. Wśród prelegentów znaleźli się także ks. Grzegorz Strzelczyk, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa KEP, Ewa Kusz, psycholog, seksuolog, terapeuta, członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, ks. dr Rafał Kamiński, prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW i Tomasz Krzyżak z “Rzeczpospolitej”.
Zarówno w części warsztatowej, jak i panelowej kuratorzy i prelegenci rozmawiali m.in. o czynnikach ryzyka i ochrony oraz o sposobie komunikowania, także na podstawie konkretnych przypadków. Analizowali rzeczywistość posługi kuratorów w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych, zapoznali się z praktyczną wiedzą z zakresu prawa kanonicznego i karnego oraz wiedzą psychologiczną, wysłuchali też wykładu Ewy Kusz oraz propozycji współpracy i wsparcia, na jakie mogą liczyć ze strony Fundacji Świętego Józefa KEP.
Z kolei w ramach bloku spotkań z ks. Rafałem Kamińskim, zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi procesu oskarżonego księdza oraz środków prowadzących do przywrócenia sprawiedliwości wobec ofiar, gdy zaistniało przestępstwo. W ostatniej części zebrani spotkali się z Tomaszem Krzyżakiem, który opowiadał o zagadnieniach związanych z komunikacją medialną w kontekście ochrony małoletnich.