Aktualności

Kolejna edycja raportu rocznego

2022-03-21


Tegoroczny raport „Ochrona małoletnich i pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” jest dwuczęściowy: prezentuje działania systemowe i badania statystyczne.

Kolejna edycja raportu rocznego opracowanego przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundację Świętego Józefa KEP ukazuje – podobnie jak w ubiegłym roku – podejmowane w Kościele działania systemowe, by zapobiec nowym przypadkom wykorzystania seksualnego i udzielać profesjonalnej pomocy osobom zranionym, dodatkowo zaprezentowane zostały badania statystyczne opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Raport otwiera kalendarium działań ze szczegółowym uwzględnieniem działań Kościoła w 2021 r. Na kolejnych stronach szczegółowo omówiono działania podjęte w ubiegłym roku.

Fundacja Świętego Józefa wydała w 2021 r. 1 300 730,34 zł na granty oraz działania własne. Bezpośrednio finansowała pomoc: terapeutyczną, medyczną (leki), edukacyjną, prawną oraz konsultacje psychiatryczne dla 25 osób na łączną kwotę 147 980,23 zł. Granty Fundacji Świętego Józefa wsparły m.in. działalność Centrum Ochrony Dziecka, punkty konsultacyjne, grupy wsparcia i telefony zaufania dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Fundacja finansowała międzynarodową konferencję „Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych”, którą we wrześniu 2021 r. została zorganizowała Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski. Z inicjatywy Fundacji powstał poradnik „Spowiednik wobec dramatu wykorzystania seksualnego”, a we współpracy z zakonami żeńskimi – telefon zaufania „Siostry dla Sióstr”. Fundacja zainicjowała także współpracę z Krajowym Ośrodkiem Duszpasterstwa Rodzin, finansując studia specjalistyczne lub podyplomowe dla osób, które będą później wspierać pokrzywdzonych w diecezjalnych poradniach rodzinnych. 

PLIK PDF >>
RAPORT OCHRONA MAŁOLETNICH I POMOC POKRZYWDZONYM
ORAZ WYNIKI KWERENDY DOTYCZĄCEJ WYKORZYSTANIA SEKSUALNEGO OSÓB MAŁOLETNICH
(1 STYCZNIA 2021 – 31 GRUDNIA 2021)

Raport prezentuje także aktualny stan liczbowy lokalnego systemu ochrony małoletnich, na który składają się delegaci, duszpasterze pokrzywdzonych, kuratorzy i koordynatorzy FSJ, powołani w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Działania struktur podstawowych zostały objęte ewaluacją (anonimowa ankieta on-line). Na podstawie częściowych danych za 2021 r. w co najmniej 180 przypadkach udzielono lub sfinansowano pomoc psychologiczną, a w co najmniej 181 przypadkach – pomoc prawną, zaś duszpasterze osób pokrzywdzonych 380 razy bezpośrednio lub telefonicznie kontaktowali się z osobami pokrzywdzonymi, z czego co najmniej 42 osobom towarzyszyli regularnie.

Raport przedstawia także działalność innych podmiotów, jak punkty konsultacyjne czy telefony zaufania, które stanowią istotną część odpowiedzi Kościoła w Polsce na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich.

Druga część raportu rocznego za 2021 r. to prezentacja wyników kwerendy. Dane zebrane przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i przeanalizowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC ujawniły 155 przypadków, które wpłynęły do diecezji i zakonów od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r.

Zbieranie i opracowanie danych statystycznych, jak również wydanie drukiem raportu rocznego „Ochrona małoletnich i pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce” za 2021 r. zostało sfinansowane przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.