Aktualności

Ruszają bezpłatne konsultacje prawnokanoniczne dla osób skrzywdzonych

2023-01-09


Konsultacja prawna, to, obok wsparcia duchowego i psychologicznego, jedna z najważniejszych form pomocy, na którą powinny móc w każdej chwili liczyć osoby doświadczone krzywdą wykorzystania seksualnego. Dlatego powołaliśmy zespół do spraw konsultacji prawnokanonicznych, który już w najbliższą środę, 11 stycznia, rozpocznie udzielanie bezpłatnych konsultacji prawnych dla osób pokrzywdzonych.

Zespół działający przy Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski tworzą uznane ekspertki i uznani eksperci prawa kanonicznego. Celem działania zespołu jest udzielanie konsultacji w obszarze prawa kanonicznego osobom, które zgłosiły krzywdę wykorzystania seksualnego w Kościele.

– Chcemy, aby każdy, kto tego potrzebuje mógł skontaktować się z profesjonalnym zespołem, który będzie potrafił udzielić stosownych wyjaśnień w zakresie prawa kanonicznego, pomóc w zrozumieniu zasad postępowania kościelnego, podpowiedzieć, gdzie szukać informacji, jak rozumieć urzędowe pisma i jak na nie odpowiedzieć – podkreśla ks. Janusz Łuczak, członek zarządu Fundacji Świętego Józefa i koordynator pracy zespołu.

– Cały czas rozszerzamy działalność Fundacji i uzupełniamy formy pomocy, z której mogą skorzystać osoby pokrzywdzone. To dla nas bardzo ważne, żeby służyć wszystkim, którzy tego potrzebują i odpowiadać na realne potrzeby. Działalność zespołu to uzupełnienie dotychczasowych możliwości wsparcia – dodaje Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.

Jak skorzystać z konsultacji? Wystarczy przesłać wiadomość z opisem sprawy na specjalnie utworzony do tego celu adres mailowy: konsultacjekanoniczne@fsj.org.pl.

Każda sprawa zostanie przeanalizowana przez specjalistów, którzy udzielą możliwie wyczerpującej odpowiedzi, a jeśli to konieczne, poproszą o doprecyzowanie, dopytają. Tak, aby konsultacja była jak najbardziej pomocna i pełna.

Konsultacje są bezpłatne. Zapewniamy anonimowość.