Siostry dla Skrzywdzonych

Siostry dla Skrzywdzonych to projekt prowadzony przez siostry zakonne. Jest to telefon zaufania, na który mogą zadzwonić Osoby Skrzywdzone.

Siostry dla Skrzywdzonych
Amor Santo | Cathopic

Siostry z różnych zgromadzeń są odpowiednio przygotowane, by wysłuchać i pomóc osobom, które się do nich zgłaszają. Na telefon mogą dzwonić Osoby Skrzywdzone, które szukają wsparcia oraz ci, którzy wiedzą o krzywdzie lub zauważają niepokojące sygnały, ale nie wiedzą, jak zareagować.

Telefon (nr 798 009 615) działa raz w tygodniu – w środy, w godzinach 19.00-21.00.

To świadectwo jednej z sióstr zaangażowanych w pomoc Osobom Skrzywdzonym:

„Cierpienie związane z wykorzystaniem seksualnym to doświadczenie m.in. ogromnej samotności, wręcz zabijającej. Bycie obok, gotowość na słuchanie – otwiera klatkę tej samotności. A przynajmniej daje taką możliwość i daje nadzieję. Mogę w tej posłudze być «otwieraczem klatek», dla tych, którzy chcą wyjść.

Mam jednocześnie głębokie przekonanie, że Bóg jest Tym, który leczy. Spotkanie z Nim, odbudowanie zaufania do Niego tak, aby to Jego wpuścić w tę klatkę, w najciemniejsze miejsca pamięci i serca – to „droga światła”, powstawania z ran. Zaufania uczymy się w relacjach, więc  tworzenie przestrzeni zaufania i przyjęcia osoby jest zarazem: uzdrawiające i otwierające na relacje, na obecność Boga. Chcę uczestniczyć w tworzeniu takiej przestrzeni zaufania i słuchania. Bo Bóg jest Tym, który słucha”.

Siostry zaangażowane w projekt

S. Dominika Jasińska – Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego.

Urodziła się w Zamościu. Po złożeniu pierwszych ślubów podjęła pracę katechetyczną i tym zajmuje się do tej pory, bo powołanie misyjne to dla niej głoszenie Słowa Bożego wszystkim, wszędzie i na wszelkie możliwe sposoby. Pracowała w Raciborzu, Warszawie Wesołej, Sulejówku, Opolu i Mielcu. Jak powiedział św. Arnold Janssen, Założyciel Zgromadzenia, „Największym aktem miłości jest głoszenie Dobrej Nowiny o zbawieniu”, dlatego dla s. Dominiki wielką radością jest także animacja misyjna i dzielenie się radością Ewangelii.


S. Scholastyka Iwańska – albertynka.

Jest psychologiem, psychoonkologiem, ukończyła również studia podyplomowe z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje z kobietami oraz samotnymi matkami w kryzysie bezdomności. Towarzyszy duchowo i wspiera osoby, które doświadczyły przemocy we wspólnocie Kościoła.


S. Rita Hilbrycht – Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza.

Kobieta. Pedagog i wychowawca. Siostra zakonna. Z wiarą.

Absolwentka m. in. Szkoły Formatorek Zakonnych z kierunkiem towarzyszenia indywidualnego, Szkoły Warsztatu i Treningu Psychologicznego w Ośrodku Intra. Pracuje z doświadczeniem warsztatów rozpoznawania emocji, komunikacji interpersonalnej, łagodnej asertywności itp. a także prowadzi warsztaty pierwszego kontaktu – osobistego i instytucjonalnego – z osobą po traumie, szczególnie w instytucjach kościelnych. Podejmuje się towarzyszenia duchowego w indywidualnych rekolekcjach i dniach skupienia. Towarzyszy duchowo i wspieram osoby, które doznały przemocy w Kościele.


S. Halina Filipek – Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej.

Odpowiedzialna za Międzyzakonne Formacyjne Studium Teologiczne w Krakowie dla sióstr w początkowej formacji. Była długoletnią referentką zakonów żeńskich archidiecezji krakowskiej oraz wychowawczynią młodzieży akademickiej w bursie akademickiej prowadzonej przez siostry urszulanki. Od wielu lat towarzyszy przy rekolekcjach z indywidualnym prowadzeniem. Aktualnie jest w trakcie Podyplomowych Studiów „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży”.


S. Victoria Nakonieczna – Uczennice Boskiego Mistrza.

Od ponad 25 lat jest członkinią Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, z przygotowania jest teologiem i psychologiem, ma doświadczenie pracy w formacji, na co dzień zajmuje się pracą dydaktyczną i pomocą psychologiczną.


S. Małgorzata Pintele – Zgromadzenie Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza.

Jest siostrą zakonną z dużym stażem, ale ma nadzieję, że z młodym duchem. Zawsze chciała pomagać innym a dziś może to robić dla tych, którzy wsparcia potrzebują. W zakonie znalazła się, bo Pan Bóg tak chciał i powoływał. Jak wszędzie bywały tam momenty dobre, bardzo dobre i nieco gorsze. Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo lubi swoją pracę, lubi być z ludźmi.


S. Lena Chowaniak – Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa.

Z wykształcenia pielęgniarka. Na co dzień pracuje w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym dla Dziewcząt.


S. Małgorzata Gromada – Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej – serafitek.

Magister pedagogiki (z zakresu: pedagogika religijna i społeczno-opiekuńcza); absolwentka studiów podyplomowych profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży (AIK); Konsultant kryzysowy IPTKTM. 


S. Monika Dudek – Córki Maryi Niepokalanej.

Ma 44 lata, jest siostrą ze zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej – jest to zgromadzenie niehabitowe założone przez bł. Honorata Koźmińskiego. Posługi, które podejmowała to duszpasterstwo młodzieży, formacja sióstr na początkowym etapie formacji, praca w przedszkolu, praca z dziećmi i młodzieżą z trudnych rodzin oraz ich opiekunami, wolontariat, a następnie praca w jadłodajni dla bezdomnych.

Obecnie pełni posługę formatorki w zgromadzeniu oraz pracuje w Katolickim Ośrodku Adopcyjnym jako psycholog. Jej współpraca z Fundacją Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, a tym samym posługa w telefonie zaufania SDS rozpoczęła się w 2021 r. i trwa do chwili obecnej.

Z wykształcenia jest nauczycielem kultury i sztuki muzycznej oraz, a może przede wszystkim psychologiem. Jest również absolwentką Szkoły Formatorek Zakonnych prowadzonej przez salwatorianów oraz Studium Pomocy i Edukacji Psychologicznej w szkole psychoterapii Intra.


S. Bogusława Gos – Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża.

Pracuje w szkole podstawowej jako katechetka. Od 2001 roku jest w Zgromadzeniu Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża.