Aktualności

Archidiecezja Poznańska uruchamia punkt wsparcia dla osób zranionych

2020-09-15


Regionalny Punkt Konsultacyjny w Poznaniu to jedna z inicjatyw Kościoła, by przyjść z pomocą osobom dotkniętym przemocą seksualną w środowisku kościelnym. Powstanie i funkcjonowanie ośrodka współfinansuje Fundacja Świętego Józefa.

Osoby zranione w środowisku kościelnym od środy 16 września mogą korzystać ze specjalistycznego wsparcia Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Poznaniu. W każdą środę od godz. 17.00 do 20.00 można przyjść na rozmowę w placówce lub skontaktować się telefonicznie.

Punkt konsultacyjny przy ul. Wieżowej 5 w Poznaniu oferuje pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. To miejsce pierwszego kontaktu osób skrzywdzonych z przedstawicielami Kościoła, którzy pragną im pomóc i towarzyszyć. “Odpowiednio przeszkoleni konsultanci, głównie świeccy, będą gotowi przyjąć i z szacunkiem wysłuchać każdą osobę, udzielić odpowiedniej informacji i wsparcia w podjęciu adekwatnych dla danej sytuacji działań. Będą też udzielali pomocy w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem, w zależności od potrzeb i oczekiwań” – czytamy na stronie Archidiecezji Poznańskiej, która powołała ośrodek przy współudziale Archidiecezji Gnieźnieńskiej i merytorycznym wsparciu Centrum Ochrony Dziecka.

Punkt konsultacyjny powstał z myślą o osobach pełnoletnich z regionu zachodniej i północno-zachodniej Polski jako miejsce wsparcia dla osób pokrzywdzonych. Mogą one skorzystać z bezpośredniego kontaktu z odpowiednio przeszkolonymi konsultantami lub skontaktować się telefonicznie (nr tel. 693 700 645) bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: punkt.konsultacyjny@archpoznan.pl).

– Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji – zapewniają twórcy ośrodka. Koordynatorem Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla osób zranionych w środowisku kościelnym jest ks. dr Artur Filipiak.

Osoby, które się zgłoszą mogą liczyć na życzliwe przyjęcie i wysłuchanie, zostaną poinformowane o procedurach postępowania przewidzianych przez prawo kościelne i prawo państwowe, a także – jeśli wyrażą takie życzenie – otrzymają  wsparcie podczas procedur kanonicznych i państwowych. Zadaniem punktu jest wskazanie osobie zgłaszającej właściwego delegata przełożonego kościelnego, a także umożliwienie kontaktu z prawnikiem, psychologiem i duszpasterzem.