Aktualności

Szkolenie dla delegatów w Gnieźnie

2022-05-13


Między innymi o współpracy z Fundacją Świętego Józefa KEP będą rozmawiać diecezjalni i zakonni delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, którzy spotkają się w dniach 15-17 maja br. w Gnieźnie.

Szkolenie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbędzie się pod patronatem Delegata KEP, we współpracy z Centrum Ochrony Dziecka Krakowie oraz Fundacją Świętego Józefa KEP, która także finansuje warsztaty.

W poniedziałek 16 maja z uczestnikami spotka się abp Wojciech Polak, Prymas Polski i Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W części szkoleniowej znajdą się warsztaty poświęcone umiejętności empatycznego i profesjonalnego przyjmowania zgłoszeń oraz prowadzenia rozmów z osobami pokrzywdzonymi. Kolejny temat to recepcja zmian w prawodawstwie kościelnym i państwowym ostatnich lat. Zostanie też omówione zagadnienie przyjęcia zawiadomienia od osoby pokrzywdzonej i protokołu z pierwszego spotkania.

Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz rozeznania potrzeb grupy delegatów, a także współdziałania w triadzie: delegat – duszpasterz – kurator. Będzie także mowa o współpracy z Biurem Delegata KEP oraz Fundacją Świętego Józefa KEP.

Delegaci ds. ochrony dzieci i młodzieży, powołani przez biskupów w diecezjach i przełożonych w zgromadzeniach zakonnych, stanowią główną strukturę stabilnego systemu zgłoszeń przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele. Ich głównym zadaniem jest przyjmowanie osób zgłaszających krzywdę i uruchamianie przewidzianych prawem działań. Informacje o delegatach znajdują się w widocznym miejscu na stronach diecezjalnych i zakonnych. Pełna baza danych widnieje także na stronach zgloskrzywde.pl oraz ochrona.episkopat.pl.