Aktualności

„Wszystko, by pomagać lepiej”. Zakończyło się szkolenie duszpasterzy Osób Skrzywdzonych

2024-04-19


Na Górze św. Anny odbyło się szkolenie dla duszpasterzy i duszpasterek osób skrzywdzonych. 


Zjednoczeni w jednym celu

Pierwszego dnia uczestnicy spotkali biskupem Andrzejem Czają i mieli okazję, by lepiej się poznać. „Ważnym aspektem jest to, że środowisko duszpasterzy się jednoczy i poznaje coraz  lepiej. Znajdujemy dla siebie wsparcie w tej trosce o osoby skrzywdzone” – podkreśla ks. Łukasz Knieć – duszpasterz z diecezji opolskiej.

Ważnym elementem budowania wspólnoty była także codzienna wspólna modlitwa za osoby skrzywdzone tak podczas codziennej mszy, jak i wieczornego nabożeństwa.

Superwizja duszpasterzy

W środę uczestniczy mieli możliwość wzięcia udziału w konferencjach i warsztatach na temat drogi do pojednania oraz empatycznej troski o Osoby Skrzywdzone. Po południu odbyła się superwizja pracy duszpasterzy. 

„Mieliśmy przestrzeń, by ponazywać nasze zmagania i trudy w pełnieniu roli duszpasterzy. A wszystko, by lepiej pomagać” – zaznacza ks. Knieć.

Szkolenie duszpasterzy
Szkolenie duszpasterzy Osób Skrzywdzonych
Szkolenie duszpasterzy Osób Skrzywdzonych
Szkolenie duszpasterzy Osób Skrzywdzonych

Szkolenie, by lepiej pomagać

Czwartek był przeznaczony na spotkania z Fundacjami Alegoria oraz Składak, które mówiły o swoich działaniach na rzecz skrzywdzonych. 

„Rozmawiałem z uczestnikami szkolenia i głosy, które do mnie docierały były takie, że tak szkolenia, jak i superwizja były bardzo cenna” – podsumowuje ks. Łukasz.

Spotkanie zorganizował zespół koordynujący duszpasterzy wraz z Fundacją Świętego Józefa, koordynatorem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Centrum Ochrony Dziecka.