Aktualności

zgloskrzywde.pl – ważne informacje i dane kontaktowe

2023-04-17


Gdzie uzyskać wsparcie przed oficjalnym zgłoszeniem krzywdy? Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Jakie są obowiązki osoby, która wie o krzywdzie w Kościele? – odpowiedź między innymi na te pytania można znaleźć na stronie zgloskrzywde.pl.

Strona zgloskrzywde.pl to poradnik online dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w okresie małoletności lub posiadających informację o takim przestępstwie, przygotowany przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Strona nie tylko w jasny i przejrzysty sposób prezentuje dane kontaktowe do delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezjach i zakonach, którzy odpowiedzialni są za przyjmowanie zgłoszeń osób pokrzywdzonych, bądź duszpasterzy, u których można szukać wsparcia duchowego. Zawiera też szereg pomocnych informacji, jak katalog praw osób pokrzywdzonych.

Zgloskrzywde.pl przypomina też o obowiązkach osoby, która wie o popełnieniu, przygotowaniu lub usiłowaniu popełnienia czynów zabronionych. Brak zawiadomienia odpowiednich służb (prokuratury lub Policji) o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej do lat 15, zgodnie z art. 240 § 1 Kodeksu Karnego podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Na stronie zgloskrzywde.pl są także informacje, gdzie należy zgłosić zaniedbanie ochrony małoletnich w Kościele. Z myślą o osobach, które próbowały zgłosić krzywdę, ale napotkały na jakieś trudności w jej zgłoszeniu w Kościele, działa odrębny adres e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl. Uwagi do kościelnego systemu zgłoszenia i pomocy pokrzywdzonym można też zgłaszać telefonicznie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie zgloskrzywde.pl.